Plánujete výstavbu malého nadzemního bazénu pro vaše ratolesti a chtěli byste jim dopřát skvělou zábavu ve vodě tak, aby to bylo bezpečné? Jak a kam vlastně umístit zahradní nadzemní bazén?
Pod stromy raději ne – najít ideální místo pro bazén se může zdát jednoduché, ale na některých místech tomu tak být nemusí. Bazén by měl být umístěn tak, aby na hladinu dopadal dostatek denního slunečního světla, a aby se tu neobjevoval žádný stín, například v sousedství vzrostlých stromů anebo v blízkosti garáže, kůlny, dřevníku, pergoly atp. Snažte se také bazén pokládat do míst, kam nepadá příliš mnoho nečistot z ovzduší – prach od silnice či prašného chodníku, listy ze stromů, květový pyl a okvětní lístky zahradních květin atp.
Pevnost podloží – pamatujte na to, že voda v bazénu něco váží, a tak bude nutné pokládat bazén na dostatečně pevné podloží. To znamená, že bude nutné zpevnit terén, aby se nesesouval a nepropadal. Vyhněte se tedy místům, jako jsou okraje svahu, kde by se pod tlakem vody mohl utrhnout kus zeminy, anebo tam, kde je půda spíše písečná, rozmáčená a rozměklá.
Ideální plocha – jak by tedy měla vypadat ideální plocha pro pokládku bazénu? Třeba tak, že bude nádrž položená uprostřed zahrady s travnatou plochou, odkud odeberete trochu trávy a místo dostatečně zhutníte. Na zhutněný a zcela rovný terén pak nasypete prosetou směs hlíny s jemným pískem, kterou opět zhutníte, odstraníte odtud všechny kameny a kořeny či jiné nečistoty a na závěr na místo položíte geotextilii pod bazén z netkané textilie.
Textilní podložka se stará o to, aby tudy neprorůstala tráva a kořeny stromů a keřů ve vodorovném směru a také snižuje výskyt plísní a hniloby. Zároveň tlumí vliv tlaku vody na dno bazénu, čímž toto dno chrání před mechanickým poškozením, zvláště při chůzi koupajících se osob po dně.