Záleží na jakosti soli

Mít slanou vodu v bazénu není nic výjimečného a neobvyklého a docílit tohoto efektu je navíc velmi snadné. Když na to přijde, stačí zajet do hypermarketu, vložit do nákupního košíku pětadvacet kilových pytlíků kuchyňské soli a tu pak doma vysypat do nádrže a řádně ji s vodou promíchat. Záměrně jsme tu uvedli jako příklad sůl, která se prodává jako přísada pro přípravu pokrmů, abyste si uvědomili, že není sůl, jako sůl.

zpracování mořské soli

Jestliže chcete docílit efektu slané mořské vody, měli byste mít v bazénu sůl vysoce jakostní, jejíž složení odpovídá skutečné mořské vodě, tedy např. nerafinovanou sůl, která se získává odpařováním mořské vody z pobřeží, nezasaženého průmyslovou výrobou.

Záleží na koncentraci

Mořská sůl se ovšem do bazénu nepřidává jen kvůli pocitu, že se koupete v moři, a případnému vstřebávání minerálů pokožkou do organismu. Dalším důvodem je možnost desinfikovat vodu pomocí rozpuštěných minerálních iontů chlóru. Docílí se toho elektrolýzou slabě osolené vody speciální solí, která je zbavena minerálů, zejména jódu. Rozpuštěné ionty chlóru působí podobně, jako desinfekční chlorové tablety, jimiž se bazény běžně desinfikují, anebo se podobným způsobem upravuje pitná voda ve vodárnách.

Pro tento účel je koncentrace soli ve vodě mnohonásobně nižší, než bývá v mořích, nepoznali byste to tedy např. na chuti při ochutnávce bazénové vody.

nohy v bazénu

Minerály v bazénu ano či ne

Koupel ve slané vodě má obrovský význam pro naše zdraví, například pokud do vody vysypete hořečnatou tzv. Epsomskou sůl, což je síran hořečnatý, bude se vám pokožkou do těla vstřebávat hořčík. Hořčík je prvek velmi důležitý pro lidský organismus a bohužel bývá u mnoha lidí deficitní, přičemž toto je jeden ze způsobů, jak jej doplnit.

Pro doplňování minerálů můžete zvolit i nerafinovanou a neupravovanou mořskou sůl, např. z mrtvého moře, kde je její koncentrace velmi vysoká, ale všechny tyto způsoby vstřebávání minerálů se spíše hodí pro aplikaci ve vaně. Chcete-li tedy mít v bazénu vodu slanou, jako v moři, měli byste zvážit i určitá negativa či rizika, protože sůl podporuje korozi kovových částí. Ale třeba v takovém dětském nafukovacím bazénku si klidně můžete dovolit mít velmi silně koncentrovanou slanou vodu.