Ve výrobě je zapotřebí

Když chceme něco vyrobit, tak k tomu často potřebujeme nějaká měřidla. Jako první si můžeme udělat náčrt se základními rozměry, abychom věděli, jak má výrobek vypadat a kolik má měřit, protože jinak by nemusel vyhovovat a plnit svůj účel. Jakmile se chystáme na výrobu, tak si musíme nachystat vhodné měřidlo, abychom mohli rozměry s dostatečnou přesností změřit a podle toho začít vyrábět.

budík měřáku

V sériové výrobě je za pomocí měření dosáhnutu stejných výrobků, tedy alespoň obecně řečeno, protože se třeba jistý rozměr liší i tisícinu milimetru a podobně. Také hodně záleží na tom, k jakému účelu jej budeme využívat. Takovému truhláři stačí měřidla typu pravoúhlé pravítko, úhelník a tak dále. Když se však podíváme na přesné obrábění kovů, tak tam se často hraje i na velmi malé hodnoty jako tisíciny milimetru, kdy se třeba využívá mikrometr, abychom mohli tuto hodnotu s co nejmenší odchylkou a bez zdržování.

Nákup

Jak už jsme si řekli, tak je velmi důležité nejprve určit jaký typ měřidla ke své činnosti potřebujeme, přičemž v takovém strojírenství je základem posuvné měřítko, a kterým toho bez problémů změříme opravdu hodně a s přesností na desetiny milimetru, což mnohdy stačí. Jestliže ji budete používat častěji, tak klidně místo té klasické můžete zakoupit digitální, přičemž její používání je snadnější, kdy se nám hodnota ukáže okamžitě na displeji, a to s přesností na setinu milimetru, což jen ještě o třídu lepší než klasická posuvka.

měření tlaku

Musíte však dbát na to, aby měřidla fungovala správně, a proto by se měla jednou za určitou dobu zasílat na kalibraci, kdy jej zkontrolují a případně seřídí. Kdybychom stále vyráběli se špatným měřidlem, tak by to mohla dopadnout tak, že výsledkem bude mnoho zmetků. Proto platí pravidlo, že pro zajištění úspěšně výroby je potřeba zakoupit správná měřidla I-nastoje a umět s nimi zacházet a pečovat o ně.