Koženka patří k hojně využívaným materiálům nejen pro šití oděvů, ale využívá se i pro výrobu nábytku a v jiných odvětvích. Jaké vlastnosti materiál má?

Není kůže jako kůže – Jaké vlastnosti má koženka a lze tento materiál rozeznat od pravé kůže?

V dnešní době je pravá kůže poměrně drahým ale i ceněným materiálem, na druhou stranu se nejrůznější společnosti snaží šířit osvětu o chránění zvířat a tak na řadu přichází koženka. Dokonalá imitace kůže je vyrobena uměle a přitom ji často od originálu nerozeznáme. Asi každý se už někdy setkal s koženkou neboli umělou kůží. Jaké výhody tento materiál má a kde všude se využívá?

pexels-photo-207300

Kůže, která nepochází ze zvířat

Většina lidí si myslí, že jen pravá kůže ze zvířat je kvalitní a tak se kožence vyhýbají. To je ale omyl, dneska je imitace kůže stejně kvalitním materiálem, který využívají nejen menší oděvní společnosti nebo domácí švadlenky či levné velkovýrobny. Koženku naopak využívají na výrobu svých produktů i luxusní firmy a dobře upravená koženka je od pravé kůže na první pohled zcela k nerozeznání. Navíc má tento materiál i řadu dalších výhod. Určitě je dostupnější, vyrábí se uměle, takže netrpí žádný živý tvor a kromě toho může mít řadu provedení. Oblíbenou imitací kůže je také semiš.

pexels-photo-6651192

Výhody umělé kůže

Dnes se imitace kůže využívá nejen v módním odvětví, z umělé kůže se vyrábí i potahy na sedací soupravy nebo sedadla automobilů. Nejčastěji ale umělou kůži nosíme na sobě, oblíbené jsou z ní bundy, boty, kabelky a jiné doplňky a mnoho dalšího. Využití je tedy opravdu široké. Co se týče využití koženky v oděvním průmyslu, nevýhodou je pouze to, že tento materiál je neprodyšný, tedy nepropouští vzduch. V koženkových bundách se tak opravdu můžete zapotit. To však u nábytku zase takovým problémem není. Mezi výhody koženky pak určitě patří to, že je odolná proti vodě. Když tak na sobě máte něco z koženky a polijete se, nic se nestane, voda steče a pak stačí povrch jen utřít. To je výhodné i u oděvů i u nábytku. Koženka je pak dostupná i v nejrůznějších barevných odstínech.

Imitace kůže vypadá na první pohled skvěle, kvalitně vyrobená koženka je od pravé kůže těžko rozeznatelná. Tomuto materiálu tak určitě dejte šanci.