Co se módy týče, její kořeny sahají až do raného středověku. Oděv v této době byl velmi jednoduchý. Později existovalo mnoho kultur a každá kultura měla svůj specifický oděv. Například pro Itálii byla typická honosnost oděvů, ve Španělsku byla typická upjatost
a v Německu se jednalo o kombinaci italské a francouzské módy. V Anglii se na přelomu
18. a 19. století objevila móda, která byla o dost jednodušší než móda francouzská. My
se dnes zaměříme konkrétně na módu 19. a 20. století v Evropských zemích.
dívka s kloboukem
Móda 19. století
Móda se nejvíce rozvinula až po Velké francouzské revoluci.
Co se týká mužů, ti měli kabáty šité z vlněných tkanin. Byly pohodlné, měly užší límec
a dlouhé rukávy. Nohavice byly tvořeny i z kůže. Sahaly pouze po kolena. Doplňkem byla například vesta a kravata. Zajímavostí bylo, že se obtáčela několikrát kolem krku a vázala
se na uzel.
U žen se používaly vycpávky, které se nejčastěji dávaly do pasu a boků. Používaly
se i korzety, které se ale dávaly pouze pod některé typy šatů. Barva byla nejčastěji bílá
nebo jemně vzorovaná. Co se týče výstřihů, ty byly v tehdejší době menší, ale zato rukávy byly delší. Ženy se přestávaly později pudrovat a měly vlasy upraveny do bohatých loken.
Móda 20. století
Základem odívání v tomto století bylo před a během první světové války postaveno na korzetech a dlouhých sukních. Výstřihy zde už byly větší a začaly odhalovat krk. Začaly se zde rozvíjet látky zdobené zlatem, stříbrem a ocelí.
zkřížené nohy
Po válce se sukně zkrátily nad kolena a šaty se šily jen s ramínky nebo krátkými rukávy. Začalo se zde nosit mikádo nebo drdoly.
Během druhé světové války se oblečení šilo z velmi barevné bavlny. Sukně byly úzké a sahaly nad kolena. Typická byla i hranatě vycpaná ramena.
Po druhé světové válce se móda měnila neustále. Měnila se díky tomu, že každý návrhář měl svůj vlastní styl a vlastní přístup.