Kvalita ovzduší se rapidně zhoršuje v letních měsících buď vlivem přízemního ozonu za slunečného počasí a situace bývá neúnosná zejména v městských lokalitách. V zimě naopak bývá problém způsobený v průmyslových oblastech nebo ve větších sídlech v souvislosti s výrobním procesem a zplodinami z vytápění budov. Smog nás zkrátka ohrožuje po celý rok a nás zajímají především jeho extrémní hodnoty.
letní obloha

Aplikace Plume Air Report vyhodnocuje sice spolehlivě, bohužel jen v angličtině

Základem je informovanost, jen tak se lze působení smogu buď vyhnout, nebo jej eliminovat na minimum. Musíte tedy vědět, kde a jaké hodnoty jsou naměřeny, a něco takového dokáže sledovat aplikace Plume Air Report. Byla vyvíjena pro OS Android a je dostupná v obchodě Google Play.
Program se zaměřuje nejen na území České republiky, ale vyhodnocuje data z téměř všech zemí světa. Jedná se o propracovaný satelitní meteorologický model, který pracuje v reálném čase. Jeho předností je doporučení vhodné doby k pobytu venku, součástí je i prognóza předpovědi znečištění ovzduší a díky tomu můžete snáz naplánovat svůj denní režim. V kombinaci s předpovědí počasí je to ideální nástroj sloužící jako pomocník, což ocení zejména lidé se zdravotními problémy, senioři a rodiny s malými dětmi.
led a sníh

Hlavní přednosti spočívají v:

  • Práci v reálném čase s předpovědí vývoje situace na 24 hodin dopředu. Naměřené hodnoty a předpovědi jsou velmi přesné.
  • Využití pro téměř všechny země světa, aplikaci můžete důvěřovat třeba v Holandsku, v Indonésii, na Kypru, nebo v Kanadě.
  • Přesnosti naměřených dat, navíc jsou k dispozici pro každou zvolenou lokalitu tzv. indexy přesnosti a důvěryhodnosti, které zobrazují procentuální míru ověřenou odchylkami předpovědí od skutečných naměřených hodnot.
  • Snadném a velmi přehledném ovládání programu. Bohužel program pracuje pouze v angličtině. Prozatím.

zimní krajina
Aplikaci Plume Air Report můžete využít v OS Android od verze 4.0.3, je velká zhruba 16 MB a uživatelé ji hodnotí vysokou známkou 4,4 z pěti možných bodů.