Každý z nás ví, že u jakéhokoliv domu či bytu, a je jedno, zda se jedná o veřejné prostranství či soukromý pozemek, je velmi důležitá možnost rychlé výměny vzduchu v celé ploše objektu. K tomuto účelu obvykle slouží okna, ale u rozsáhlejších staveb, případně těch, kde okna být z nějakého důvodu nemohou, či jsou nedostatečná, se používá mechanické odvětrávání.

Mnohým z nás může tento požadavek připadat zbytečný. Jistě, vzduch se časem vydýchá, avšak to není tak rychlé. Navíc, často stačí nechat otevřená okna či dveře, ne?

vetrani2

Popravdě řečeno, tak jednoduché to není. A tato povinnost zde není jen kvůli tomu, aby měli lidé neustálý přístup k čerstvému, nevydýchanému vzduchu, i když i to je jedním z důvodů. Je tu totiž také nebezpečí úniku plynu. V takovém případě je nutné jej velmi rychle dostat ven a zmírnit tak jeho následky. Pokud by zůstal uzavřen uvnitř, pak bychom měli problém.

Samozřejmě se můžeme i ptát, jak je to s větráním v obyčejných domech a bytech, které mají pouze okna, v zimě. Jen málokomu se chce do příjemně vyhřátého obydlí pouštět ledový vzduch zvenčí. Avšak i zde je větrání doporučováno.

vetrani1

Důležité je zejména u plastových oken, která těsní mnohem lépe, než klasická dřevěná, což znamená, že mezerami mezi těsněním projde mnohem méně vzduchu. Zde se doporučuje i v zimě větrat minimálně na pět minut, a to alespoň jednou denně. Jen tak zajistíme, že nás nebude bolet hlava z vydýchaného vzduchu, případně že nebudeme mít další problémy.

Je tedy jasně vidět, že tato problematika je důležitější, než se na první pohled zdá. Proto jí architekti věnují velkou pozornost. Je to totiž jednou ze základních podmínek kolaudace. A na rozdíl od některých jiných, je tato i pochopitelná. Koneckonců, zde může jít i o naše životy. A ty asi nikdo nechce riskovat, zvláště na místě, kde bychom se měli naopak cítit co nejbezpečněji.