Tisíce chrámů můžete sledovat z víceméně prázdné pagody. Nalijí vám čaj z termosky a vy se můžete nerušeně kochat krajinou.
Chrámy zde vznikly asi v jedenáctém století. byly obydlené až do vpádu vojsk jednoho z panovníků místních kmenů, to bylo na konci třináctého století, když v Evropě vládlo papežské schizma. Všechny chrámy jsou postaveny na ploše asi čtyřiceti kilometrů čtverečních, takže z pagody vidíte mezi vegetací prosvítat překrásné věže těchto chrámů, které mají v zapadajícím slunci stejně zlatou barvu.

–          Chrámy zde jako první počal stavět Anawratha
Všechny chrámy nechal stavět okolo řeky Ayeyarwda. Tyto stavby byly postaveny otroky, válečnými vězni, kteří byli většinou mnichy z jiných chrámů na území Barmy. Většina z těch největších kostelů byla založena právě tímto vládcem.
–          Následníci pokračovali ve stavbách
Všechny chrámy jsou posvátnými stánky pro buddhismus. Zdejší mniši žijí v chudobě a odříkání a soustředí se na poznání sebe sama v tomto světě.

Ananda Temple

To je jeden z těch nejdochovalejších, největších a také nejkrásnějších chrámů. Má jednapadesát metrů a na jeho vrcholu je věž Sikharou, která tvarem připomene kukuřici. Pochází nejspíš z poslední třetiny jedenáctého století, tedy z doby, kdy se na našem území formovaly české země za vlády rodu Přemyslovců. Po stranách tohoto chrámu se nacházejí sochy Buddy, které jsou vysoké až deset metrů. Na počátku tohoto tisíciletí byly slavnostně pozlaceny.

–          Horní terasy
Pokud chcete zažít opravdu neopakovatelný výhled na okolní chrámy, vyšlapejte schody do horních teras chrámů. Ne všechny chrámy tyto terasy mají, mezi takové patří například Buledi nebo Pathothamaya či Pyathada Paya.

V sedmdesátých letech minulého století zasáhlo Myanmar (tedy Barmu) silné zemětřesení, které mnoho z těchto památek poničilo. UNESCO se ale postaralo o to, aby byly chrámy opraveny.