Asi není nikdo, kdo by neznal kávu. Její historie je velmi dlouhá a její pěstování se váže zejména ke státům Peru, Brazílie, Kolumbie a Kostariky. Právě tady se nachází nejvíce světové produkce kávy, odkud ji můžete mít i vy ve vašem hrnku. Pěstuje se většinou v horských oblastech. Můžete si vybrat z několika druhů, a celosvětově nejpopulárnější je Arabica. Každý druh kávy se vyznačuje jinou chutí a vůní. V nabídce můžete najít kávu s tóny čokolády, oříšků, ale i ovoce a kombinací těchto chutí a aromat.

kávová zrna

Na pražení záleží
Na plantážích se sklízí syrová káva, která se potom suší. Praží. Právě pražení má největší vliv na její výslednou chuť. Skutečně skvělé kávy najdete ve specializovaných obchodech a kávou a čajem a také samozřejmě v pražírnách. Ještě před pár lety bylo těžké pražírnu najít, ale dnes je snad v každém větším městě. Existují dokonce festivaly, kde můžete ochutnat mnoho druhů kávy, a právě teď v létě se jich koná logicky nejvíc. Sledujte aktuální dění ve svém okolí, možná budete nabídkou festivalu velmi překvapeni. Naučíte se nejen správně připravovat svou oblíbenou kávu, ale můžete ochutnat druhy, které se běžně koupit nedají.

hrnek kávy

Zrna se následně musí namlet, aby se mohla používat. Je nejlepší si ji namlít doma pro ještě intenzivní chuť a prožitek z kávy. Pak už záleží čistě na tom, jakou kávu máte nejraději. Velmi populární je turecká káva, která se připravuje velmi jednoduše – pouhým zalitím vodou namletých zrn. Existuje mnoho dalších druhů kávových nápojů, a do popředí se dostalo i espresso, které se připravuje pomocí kávovaru. Přípravu vašich oblíbených kávových nápojů vám usnadní automatický kávovar. Dnes existují kávovary na velmi vysoké úrovni, které vám pouhým stisknutím tlačítka připraví desítky nápojů, a to dokonce i v jejich studené variantě. Kvalitní kávovar vám vydrží roky.