Děti a vlastní finance, kdy s nimi začít a jak děti správně naučit hospodařit s penězi? Kdy dítěti koupit první pokladničku a začít mu do ní dávat tzv. kapesné? Myslíme si, že tento proces by měl začít někdy ve vývojovém období dítěte, kdy si dítě začíná uvědomovat, že věci, hračky a sladkosti se kupují za peníze, někdy za nemalé peníze a je potřeba pro tyto peníze někam sáhnout.
Prasátko, prasátka, kasičky.
Každé dítě se do tohoto stadia dostane v jiném věku, ale všechny děti by tohoto stavu měly dosáhnout před přestupem z mateřské školky na základní školu. Většina dětí se do této fáze ale dostane cca mez 3. a 4. rokem. Tady bychom doporučovali začít dítěti dávat pravidelně do kasičky nějaké peníze.
V začátcích stačí klidně jen 10 – 50 CZK týdně. Dávejte ale tuto částku Vašemu dítěti pravidelně ve stejný den a klidně i ve stejný čas. Může to být každou neděli večer nebo to může být každé pondělí ráno před školkou.
Částku si zvolte podle Vašich finančních možností a pak už ji jen dávejte pravidelně dítěti. Vždy by u toho mělo dítě být a ideálně by si do pokladničky mělo peníze hodit samo, aby si lépe uvědomovalo celý proces šetření.
K těmto penězům byste měli také přidávat všechny další peníze, které se k dítěti dostanou například od prarodičů nebo dalších členů rodiny nebo přátel. Také můžete dát dítěti jednorázově nějakou trochu vyšší částku, například k jeho narozeninám.
Pokud si dítě bude chtít vzít z pokladničky nějakou částku, je potřeba mu vysvětlit, že ano, může svými penězi zaplatit, ale zbude mu jich mnohem méně a bude si muset zase hodně ušetřit, aby si za peníze mohlo znovu něco koupit.
Prasátko, šetření, finance.
Pokud se dítě rozhodne koupit si nějakou hodně velkou hloupost, určitě byste mu měli výrazně domluvit a v této koupi mu zabránit.
Po vstupu na základní školu, můžete postupně za každý rok ve škole navyšovat o 20 CZK za týdenní částku a pak se můžete měsíčně dostat na částku 120 CZK až 280 CZK podle Vašich finančních možností.
Rozhodně ale doporučujeme, abyste Vaše dítě naučili šetřit již od útlého věku.