Na našich silnicích se poměrně často dostáváme do potenciálně nebezpečných situací. Mnohdy také sami provádíme věci, které potenciálně mohou ostatní účastníky silničního provozu ohrozit. Jednou z nich je i předjíždění.

 

To praktikuje v podstatě každý z nás. Je to způsob, jak se dostat před vozidlo, které jede před námi, avšak jehož rychlost je podstatně menší, než bychom chtěli. Bohužel, právě při předjíždění dochází ke zdaleka největšímu počtu dopravních nehod.

 

Je pravdou, že tato statistika by šla změnit. K tomu by ovšem bylo potřeba, aby řidiči začali dodržovat několik důležitých pravidel.

 

i vlaky se mohou předjíždět

 

Tím hlavním je, že bez ohledu na to, co vám říkají dopravní značky či čáry na silnici, předjíždějte pouze na skutečně přehledném úseku. Je totiž potřeba mít na paměti, že v době, kdy tam byla přerušovaná čára namalována, zde ještě nerostl ten vysoký živý plot, který nám blokuje výhled.

 

Avšak i v případě, kdy kolem sebe vidíme skutečně dobře, nemáme vyhráno. Musíme se také ujistit nejen o tom, že proti nám žádné auto nejede, ale také že i řidič za námi se nepokouší o stejný manévr. To platí, zvláště pokud chceme předjet zvláště pomalé auto.

 

noční můra každého řidiče

 

Také je potřeba používat směrová světla, což je něco, co dnes řidiči dělají stále méně. Navíc je nutné je zapnout včas. Koneckonců jsou zde od toho, aby ostatní kolem vás varovaly, jaký máte vlastně úmysl. Nejsou zde pro naše pohodlí, nýbrž pro jejich. My koneckonců víme moc dobře, co chceme udělat. Jen o tom nesmíme zapomenout předat zprávu ostatním.

 

V neposlední řadě je to dodržování předepsané rychlosti. I pokud se vám například zdá, že auto před vámi jede nemožně pomalu, je dobré se podívat na tachometr. Skutečně je ten druhý tak pomalý, nebo jen dodržuje předepsaný rychlostní limit? V případě druhé možnosti bychom jej předjíždět neměli. Jede přeci tak rychle, jak to má povoleno, a vy nikdy nevíte, zda za nejbližším rohem nestojí policisté s radarem.

 

Opatrnost je zde rozhodně na prvním místě. Obecně totiž platí, že bychom nikoho pokud možno ohrožovat neměli. Nepřinese to totiž nic než problémy.